İletişim Hattı +90 (354) 645 47 85
Üye Başarı Hikayeleri
Eğitim aldılar, E-ticarete başladılar.
Odamız üyelerinden 3 firmaya pilot e-ticaret eğitimi verilmiş, eğitim sonrasında firmalarımız e-ticaret faaliyetine başlamıştır. Odamız 2021 iş planı içerisinde yer alan e-ticaret çalışmaları için ekibimiz potansiyeli olan 3 firmaya eğitim desteği vererek, pandemi döneminde işletmelerimizin e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmalarını sağlamıştır. Ayrıca yine potansiyeli olan firmalarımız Odamızca ziyaret edilerek e-ticaret avantajları kendilerine anlatılmaktadır. E-ticaret konusunda destek almak isteyen üyelerimizi Odamıza bekliyoruz.

Hububat ticaretinde yenilikçi yaklaşım

Odamız Üyesi Polat Agro Lisanslı Depoculuk A.Ş., bölgemize kurmuş olduğu 2 lisanslı depo işletmesiyle hububat ticaretinde bölgemizi farklı bir noktaya taşımıştır.İşletme 2 farklı bölgede toplamda 77.300 ton hububat depolama imkanıyla bölgemizin en büyük özel yatırımlarından biridir. 16 kişiye istihdam sağlayan firma yetkilileri lisanslı depo sistemiyle şirketlerinin daha kurumsal hale getirdiklerini dile getirmişlerdir.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Odamızdan almış olduğu eğitimle TKDK destekli ilk yenilenebilir enerji (GES) tesisi kurdu.

Odamız Üyesi Emrah Güzar, Odamızda 2015 yılında katılmış olduğu Fotovaltik Güneş Paneli Kurulum eğitimi sonrasında kurmuş olduğu güneş paneli tesisi ile ilgili 
ulusal basında çıkan haber: 
Boğazlıyan’da Emrah Güzar tarafından hayata geçirilecek olan yatırım Yozgat’ın TKDK destekli ilk yenilenebilir enerji (GES) tesisi olacak.
Yenilenebilir Enerji Yatırımları kapsamında Yozgat’ta TKDK aracılığıyla kurulacak ilk tesis olan Ges Projesi Boğazlıyan’da Bölgesinde hayata geçecek. Toplam uygun harcama tutarı 1.6 milyon TL olan proje tamamlandığında, TKDK tarafından %65 hibe desteği ile katkı sağlanacak.
Kurulumunda son aşamaya gelinen 990 KW kapasiteli tesisin yakın zamanda faaliyete geçeceğini belirten Güzar, Yenilenebilir enerji (GES) tesisi kurmak ve bölgeyi kalkındırmak amacıyla bu yatırıma başladığını söyledi. Güzar, tesisin tamamlanmasıyla birlikte yeni yatırımlar yaparak Yozgat’ta ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacağına değindi.
TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekti. İl Koordinatörü Türker, 1 MW’lık Güneş Enerji Santralinin yaklaşık olarak 1000 konutun yıllık elektrik ihtiyacını karşıladığını ve TKDK İl Koordinatörlüğü olarak IPARD II Programı Kapsamında güneş, jeotermal, rüzgar ve biyogaz enerjisinden elektrik üretimine yönelik olarak 1 MW’a kadar kurulacak yatırımlara hibe desteği sağlanabileceğini, hibe desteklerinden faydalanmak isteyen yatırımcıların mutlaka TKDK’dan bilgi almaları gerektiğini ifade etti.
Türker, Yozgat’ın GES projeleri için çok uygun olması nedeniyle, girişimcilerin yatırım yapmaya istekli olduğunu ancak yüksek yatırım maliyetleri sebebiyle yatırımların istenilen düzeyde olmadığına vurgu yaptı. Türker, yenilenebilir enerji yatırımlarının destekleme kapsamına alınmasının projelerin hayata geçirilmesi için çok önemli olduğunu vurgulayarak bu sektörde ilk kez hibe sözleşmesi imzalamanın heyecan verici olduğunu söyledi.

Haber kaynağı: gunaydinyozgat.com

GES Yozgat’ın enerjisi olacak

----------------------------------------------------------------------------------------------

İşsizdi, köyde kurduğu kaz tesisiyle kendi işinin patronu oldu

Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Poyrazlı köyünde yaşayan 26 yaşındaki ev hanımı Kübra Aktay, girişimcilik sertifikası alarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Genç Çiftçi Projesi'ne müracaat etti. Genç kadın geri ödemesiz aldığı 30 bin liralık hibe kredi ile kaz yetiştirme tesisini faaliyete geçirerek kendi işini kurdu.

Tarımda genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi ve köylerde genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla uygulamaya konulan 'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında kadın müteşebbis Kübra Akay tarafından Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Poyrazlı köyünde kaz yetiştirme tesisi kuruldu. 430 kaz ile tesisini kuran Akay, önümüzdeki yıl kaz sayısını 3 bine çıkartmayı hedefliyor. Genç çiftçi, kazlarının günlük yemleme ve diğer bakımlarını da kendi elleri ile yapıyor.

Aldığı girişimcilik sertifikasından sonra Genç Çiftçi Programı'na müracaat ederek 30 bin TL hibe destek alarak kaz yetiştiriciliği tesisi kurduğunu belirten Kübra Akay, "Şu an 430 kazım var, gayet sağlıklılar. Ben yıllardır kendi işimi yapmak istiyordum. Bu benim için çok iyi bir fırsat oldu. Kendi işimi kurdum ve çok mutluyum. Bu kazları yetiştireceğim, ilk yıl satışı olmayacak. Çünkü üç yıl denetimi var. Ürettiğimizi satabiliyoruz. İlk yıl kuluçka makinesi alıp hazırlıklarımı yapacağım. Seneye ise civcivden itibaren satışlara başlayacağım. Şu an da 430 kazım var seneye 2 bin 3 bin kaz ile ben bu işe devam etmeyi düşünüyorum" dedi.

Kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlara da seslenen Akay, "Hiçbir zaman çekinmesinler her işin bir zorluğu var. Kolay iş yok. Ama mücadele etsinler. Birçok kişi beni destekliyor. Tek başıma yapıyorum bu işi, sabah yemliyor sonra da yaylıma çıkartıyor akşam de aynı şekilde devam ediyorum. Çok zor bir tarafı yok. Günlük bir iş oldu bana, boş duruyordum. Artık kendi işimin patronuyum" diye konuştu.

Bahadır Muhlis Gökgül - Alpaslan Demir

işsizdi, köyde kurduğu kaz tesisiyle kendi işinin patronu oldu ile ilgili görsel sonucu

----------------------------------------------------------------------------------------------

60 BİN LİRA SERMAYE, 6 MİLYON LİRA OLDU... YOZGAT’TA BİR BAŞARI VE AZİM HİKAYESİ

Mustafa Özer, 1992 yılında Yozgat’a bağlı Yenipazar Kasabasında dünyaya geldi. Babasının ölümünün ardından annesi ve abiyeleriyle birlikte zorunlu göç olarak gurbete, Yalova’ya göçtü.  Orada 2 yıllık yüksekokul bitiren Mustafa Özer, Yozgat’ı, doğduğu yeri, yani baba ocağını unutmayarak köyüne döndü. 60 bin lira ile yola çıkan Özer memleketine dönerek, Yozgat’ın en büyük süt üretim çiftliklerinden birisini kurdu.

Çiftliği kurmadan önce cebinde sadece proje parası olarak 60 bin lirası olduğunu ifade eden Özer, şu anda çiftliğin içindeki hayvanları ile birlikte değerinin 6 milyon lira civarında olduğunu söyledi.

Başarısının hikâyesini anlatan genç müteşebbis Mustafa Özer “Hayatımda farklı sektörlerde ticaret yaptım. 2010 yılında matbaacılık yaptım mesela. Daha sonra da bir kafenin işletmeciliğini yaptım. Ticaretin her türlüsünü denedim. Ailemin diğer iki ferdi ise pasta imalatında çalıştı, pasta ustaları. 2013 yılında tekrar Yozgat’a hayvancılık için geri geldik. Aslında 2009 yılından itibaren ticaret amaçlı küçük çaplı, küçükbaş hayvan ticareti yapmaya başlamıştım; akrabalarım, büyüklülerim ve aklım burada, Yenipazar’daydı. Buraya geliş sebebimiz TKDK’nın verdiği teşvik. Bunların detaylı bir şekilde araştırmasını yaptım. Araştırmasını yaptıktan sonra memleketimizde bu işi daha iyi yapacağımız için yatırımımızı buraya yaptık. Daha önce ilçemizde hayvancılık konusunda TKDK’dan destek alanlar vardı. Ama bununla yetinmedim, şehir şehir gezdim farklı örnekleri gördüm. Gittiğim her işletme beni daha da heyecanlandırdı, umutlandırdı” dedi.

Yeni Hayatına Doğduğu Yerde Başladı

Modern bir tesisinin içindeki çocuk yüzüyle, ellerindeki nasır ve alnındaki terle patronu kendisi Mustafa’nın, gururu ve inancı köyünden başlayıp tüm Yozgat’ı, hatta tüm memleketi aydınlatıyor. Memleketine dönerek yeni hayatına başlayan ve örnek bir başarıya imza atan Mustafa Özer,  “2014 yılında projemizi hazırladık ve TKDK’ya verdik. Projemiz onaylandı ve 2 milyon 900 bin lira TKDK’dan teşvik alarak 2015 yılında işletmemizi faaliyete geçirdik. İlk etapta 80 adet hayvan aldık. Şu anda anaç ve yavrularımızla birlikte toplam 130 tane hayvan sayısına ulaştık. Şu anda biz burada süt üretimi yapıyoruz. Kapasitemizin 4’te 3’ü çalışmasına rağmen 1 buçuk ton günlük süt alıyoruz” diye konuştu.

Şu anda sadece süt üretimi yaptıklarını belirten Özer, ilerleyen dönemlerde damızlık olarak kendi üretimlerini yapacaklarını, erkek danaları kesime gönderip, dişileri de damızlık olarak büyütüp gerek ticaretini, gerekse işletmenin ilerleyen dönemini devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Mescid-i Nebevi'nin süslemeleri Yozgat'tan

Base Metal Ltd. Şti. ortaklarından Menderes Karamıstıkoğlu, Boğazlıyan ilçesinde 2000 yılında teşvik yasası kapsamında üretime başladıklarını, geçen sürede bakır işlemeciliğinde Türkiye’de söz sahibi olduklarını ve ABD'nin yanı sıra Arap ülkelerine de ürün gönderdiklerini söyledi.

Bakırdan dekoratif ev eşyaları yaparak dünyanın farklı kıtalarında ülkelere ihraç ettiklerini dile getiren Karamıstıkoğlu, Yozgat’tan yapılan ihracatın yüzde 60’ını bakır ürünleriyle gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bakır ve kalay alaşımından elde edilen parlak sarı renkteki pirinç metalden yaptıkları ürünlerin vatandaşlar tarafından da çok beğenildiğini anlatan Karamıstıkoğlu, "Pirinç oldukça sert ve kolay işlenebilen bir malzeme. Son yıllarda Suudi Arabistan'a sarı renkteki pirinç metalden üretim yapıyoruz. Müslümanlar için en önemli kutsal mekanlardan olan ve Hazreti Muhammed'in kabrinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi’nin metal süslemelerini Boğazlıyan ilçesindeki tesislerimizde üretiyoruz" dedi.

- 8 yıldır Mescid-i Nebevi'nin süslemelerini yapıyorlar

İslam aleminin mukaddes mescitlerinden Mescid-i Nebevi’deki restorasyon çalışmalarının kademe kademe yapıldığını dile getiren Karamıstıkoğlu, 2007 yılından bu yana aralıklarla Mescid-i Nebevi için sipariş edilen süslemelerin üretimini büyük titizlikle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Karamıstıkoğlu, son olarak Mescid-i Nebevi'nin gece aydınlatmasında kullanılan sarı renkli pirinç süslemeleri hazırlamaya başladıklarını belirterek, bu iş için 13 ustanın mesai yaptığını, 6 ay içinde çalışmayı bitirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Mescid-i Nebevi için ürettikleri süslemelerin montajının orada anlaştıkları firmalar tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Karamıstıkoğlu, "Şimdi iki parça ürün hazırlıyoruz. 120'ye 140 santimetre ve 60'a 80 santimetre ebatlarındaki iki süsleme duvar panosu niteliğinde" dedi.

Karamıstıkoğlu, 20 yılda tamamlanması planlanan Mescid-i Nebevi’nin restorasyonu süresince gelecek yeni projeler için üretim yapacaklarını sözlerine ekledi.

Mescid-i Nebevinin süslemeleri Yozgattan
Üye Sayfası

Boğazlıyan Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç